بک لایت نور پشت صفحه تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی می باشد. در تلویزیون های ال سی دی برای روشنایی بک لایت از لامپ های فلورسنت استفاده می شود. وقتی لامپ فلورسنت تلویزیون ال سی دی خراب می شود. معمولا یک خط تیره به صورتی افقی برروی صفحه ایجاد می شود و بعد از چند دقیقه کار کردن صفحه تلویزیون سیاه می شود. البته یک موضوع دیگر در خرابی بک لایت تلویزیون های ال سی دی وجود دارد. و آن برد اینورتر تلویزیون ال سی دی می باشد. خرابی برد اینورتر باعث از کار افتادن کارکرد بک لایت می شود.

بک لایت تلویزیون های LED مجموعه ای از لامپ های ال ای دی می باشد که به صورت سری و موازی کنار هم قرار گرفته اند. ولت بک لایت تلویزیون های ال ای دی مستقیم از طریق برد پاور تامین می شود. ال ای دی ها بسیار متنوع و متفاوت هستند. در تلویزیون های 42 اینچ معمولا از یک سری ال ای دی استفاده می شود. ولی در تلویزیون های 47 تا 55 اینچ از دو سری بک لایت استفاده می شود. به همین دلیل وقتی بک لایت تلویزیون های 47 می سوزد تصویر تلویزیون شروع به چشمک زدن می کند.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی

بک لایت تلویزیون های ال ای دی

به طور کامل می توان گفت که تلویزیون های ال ای دی همان تلویزیون های ال سی دی هستند که بجای لامپ های فلورسنت از لامپ های ال ای دی در آنها استفاده شده است. لامپ های ال ای دی انواع مختلفی دارد که به طور مثال در تلویزیون های مدل ۴۹uf۸۵۰ , ۴۹uh۸۵۰ به صورت نوارهایی در کناره پنل تلویزیون بکار برده شده اند که عبارت  LED در مورد آنها بکار برده می شود و در تلویزیون های ال جی سری LB و ln به صورت سری در 4 و 5 خط کنار هم قرار گرفته اند. که در تلویزیون های 47 تا 55 دو سری می باشد. 

نحوه تعمیر بک لایت تلویزیون های ال جی

تعمیر بک لایت در تلویزیون های ال ای دی به انجام اصلاحیه انجام می شود. یکی از دلایل مهم خرابی زود هنگام بک لایت تلویزیون های ال ای دی هماهنگ نبودن برد پاور و ال ای دی های بک لایت تلویزیون می باشد. برای تعویض بک لایت باید تلویزیون به طور کامل قطعات از هم جدا شوند تا به بتوان به ال ای دی های بک لایت دسترسی پیدا کرد. بعد از باز کردن پنل تلویزیون مدار و ال ای دی های بک لایت را مشاهده می کنید. بعد از تست ال ای دی ها می توان تصمیم به تعمیر یا تعویض بک لایت گرفت.

در واقع می توان گفت که به علت طراحی نا هماهنگ بین توان ال ای دی و ولت و آمپر ورودی در تلویزیون های باعث خراب شدن بک لایت ال ای دی ها می شود در این مرکز بعد از تعمیر تلویزیون این مشکلات برطرف می شود که احتمال خرابی بسیار کمتر شود. در حال حاضر اکثر تلویزیون هال ال جی سری LN و LB در قسمت بک لایت ضعف دارند که این مشکل توسط مهندسین ال جی سرویس حل شده است.تعمیر تلویزیون در منزل و محل شما با ضمانت شش ماهه انجام می شود.

 

قیمت تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

هزینه تعمیر بک لایت بستگی به مدل و جنس ال ای دی های استفاده شده در تلویزیون دارد که برای هر مدل تلویزیون قیمت تعمیر بک لایت متفاوت است. در بعضی موارد سوختگی ال ای دی های تلویزیون زیاد می باشد و باید کل ال ای دی ها تعویض شوند. برای اینکه از هزینه تقریبی تعمیر بک لایت اطلاع پیدا کنید هنگام تماس مدل و مدت زمان کارکرد تلویزیون را اعلام بفرمایید.

هزينه بک لايت تلويزيون ال جي سري LN

تلویزیون های سری ln جز اولین سری تلویزیون های ال ای دی بودن که به صورت تیراژ بالا تولید شدن. این تلویزیون ها دارای بک لایت خطی می باشند به این صورت که در تلویزیون های 42 اینچ از 5 خط استفاده شده است. این ال ای دی ها به صورت سری هستند که با قطع شدن یک قسمت از مدار صفحه تلویزیون سیاه می شود. یک موضوع مهم در تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سری ln این است که درصورتی که بیش تر از 5 سال از عمر آن می گذر بهتر است که بک لایت به طور کامل تعویض شود.

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون 42 اینچ سری ln تقریبا 300 تا 400 هزار تومان می باشد. و در صورتی که بک لایت قابل تعمیر نباشد بهتر است که به طور کامل تعویض شود. هزینه تعویض کامل بک لایت در این مدل تقریبا بین 550 تا 700 متغییر می باشد و بستگی به جنس بک لایت دارد. هزینه انجام اصلاحیه بعد از تعمیر بک لایت رایگان می باشد.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی سروی LN

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون سری LB

تلویزیون های سری LB بعد از تلویزیون های سری LN تولید شدن، انتظار می رفت که در این مدل تلویزیون های مشکل خرابی بک لایت حل شود. اما متخصصان به این نتیجه رسیدن که در تولید بک لایت تلویزیون های ال ای دی عمر کوتاه 3 یا 4 ساله در نظر گرفته شده است. بعد از این نتیجه گیری مهندسان سعی بر آن داشتن که این مشکل را برطرف کنند. و باعث شد که برای هر مدل تلویزیون اصلاحیه لازم انجام شود.

هزینه تعمیر بک لایت در تلویزیون های 32 اینچ سری LB بین 250 تا 300 هزار تومان می باشد. در صورتی که خرابی بک لایت زیاد باشد باید ال ای دی ها به صورت کامل تعویض شوند که هزینه تعویض بین 450 تا 550 هزار تومان می باشد که به نوع بک لایت متغیر است. هزینه تعمیر بک لایت در تلویزیون های 42 اینچ در این مدل بین 300 تا 400 هزار تومان می باشد. در صورت نیاز به تعویض کامل بک لایت هزینه تعویض 550 تا 700 هزار تومان متغیر است.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی